سکه‌های نقره‌ای خلافت اسلامی (عبدالرّزّاق شمس اشراق)

image_pdfimage_print

Silver Coinages of the Caliphs: A Fully Illustrated Catalogue ‌, A. Shams Eshragh, Spink & Son, ISBN: 978-6009091607

سکه‌های نقره‌ای خلافت اسلامی، عبدالرّزّاق شمس اشراق، لندن: نشر اسپینک، قطع رحلی، 325 صفحه، شابک 13: 9786009091607

این کتاب که نخستین تحقیق گسترده و کامل در زمینۀ سکه‌های تاریخی دنیای اسلام محسوب می‌شود، به شناخت و معرّفی سکه‌های نقره‌ای اختصاصی خلفا پرداخته است و با طرح شیوه‌ای نو، همراه با ذکر جزئیات مربوط به هر سکه، عکس هر دو طرف سکه با کیفیتی عالی ارائه شده است. تقریباً تمامی سکه‌های نقره‌ای که خلفای اسلامی ضرب کرده‌اند، در کتاب ارائه شده؛ بگونه‌ای که از نخستین سکه‌ای که عربهای مسلمان ضرب کردند آغاز شده و تا سکه‌هایی که آخرین خلیفه عبّاسی (المستعصم بالله) ضرب کرده ادامه یافته است. تاریخ اوّلین سکۀ مندرج در این کتاب، 31 هجری و آخرین آن، 651 هجری می‌باشد؛ و این برابرست با سکه‌هایی که در طول 620 سال هجری ضرب شده‌اند. بیش از ده نفر از صاحبنظران و سکه‌شناسان دنیا، از جمله موزۀ بریتانیا، این کتاب را بسیار جالب، جامع، دقیق، و بهترین اثر در زمینۀ سکه‌های اسلامی توصیف کرده‌اند.

شمس اشراق یکی از معدود سکه‌شناسان سرشناس بشمار می‌آید که طی چهار سال تلاش مستمر و مسافرتهای پی در پی به شهرهای مختلف دنیا، و با بهره‌گیری از تجارب شخصی خود، این کتاب را به زبان انگلیسی تدوین نموده است. پیش از این نیز کتابی دربارۀ سکه‌های اسلامی از همین مؤلّف به چاپ رسیده است.

زنده یاد عبدالرّزّاق شمس اشراق،‌ نویسنده و محقّق میراث فرهنگی و کارشناس سکه‌های تاریخی، و همچنین مجموعه‌دار سازمان میراث فرهنگی، بود.