date پنج شنبه ۱۳۹۹/۰۵/۱۶ views 1217
اشتراک گذاری در Telegram Whatsapp Twitter Linkedin mail Facebook

book

نوع اثر کتاب

موضوع انسان شناسی تاریخ

ناشر BRILL

نویسندهدُنیز اِگل

سال نشر 2009

شابک 9789004277496

معرفی کنندهرضی اصفهانی

امپراطوری مغول در میان اسطوره و واقعیت

he Mongol Empire between Myth and Reality

qutate

کتاب امپراطوری مغول در میان اسطوره و واقعیت، نوشته‌ی خانم دُنیز اِگل، جدیدترین اثر وی است که در سال ۲۰۱۴ از سوی انتشارات بریل انتشار یافته است. سایر آثار پیشین وی تقریباً همگی به زبان فرانسوی منتشر شده‌اند که فهرستی از کتاب‌های وی در پایان همین نوشته آمده است. خانم دُنیز اِگل(Denise Aigle) فرانسوی، از شاگردان […]


معرفی کامل

کتاب امپراطوری مغول در میان اسطوره و واقعیت، نوشته‌ی خانم دُنیز اِگل، جدیدترین اثر وی است که در سال ۲۰۱۴ از سوی انتشارات بریل انتشار یافته است. سایر آثار پیشین وی تقریباً همگی به زبان فرانسوی منتشر شده‌اند که فهرستی از کتاب‌های وی در پایان همین نوشته آمده است. خانم دُنیز اِگل(Denise Aigle) فرانسوی، از شاگردان پروفسور ژان اوبن، و متخصص تاریخ دوره‌ی مغول ایران، و به ویژه تاریخ فرهنگی و اجتماعی منطقه‌ی فارس است. پیش از این، وی کتابی دیگر راجع به مغولان و ایران به زبان فرانسوی با عنوان ایران دربرابر استیلای مغول در سال ۲۰۰۵ میلادی منتشر کرده استLe Fars sous la domination Mongole. Politique et fiscalité (Leuven, Peeters, 2005). مؤلف در این کتاب، تاریخ پیدایش و تطور امپراطوری مغول را درمیان مقولاتی چون ایدیولوژی‌های سیاسی، ادیان مختلف، فرهنگ‌ها، و زبان‌ها، در چارچوب روابط متقابل میان شرق دور، خاورمیانه، جهان اسلام، و غرب مسیحی بررسی می‌کند. بخش نخست به خاطره‌ی مغولان در منابع ادبی و تایخی اختصاص یافته است. در این فصل، مولف به تصویر مغولان در ذهن و ضمیر و نگاه اقوامی می‌پردازد که با آنها درگیر بوده‌اند. در بخش شامانیسم و اسلام، وی به تصویر مولفان مسلمان از شمن باوری یا شامانیسم می‌پردازد و نشان می‌دهد چگونه برخی مؤلفان مسلمان کوشیده‌اند چنگیزخان و اخلافش را در قالبی اسلامی بگنجانند. بخش آخر، پرسش‌هایی ژئوپلیتیک راجع به ایلخانان، ممالیک، و غرب مسیحی مطرح می‌کند.

عناوین برخی فصول کتاب از این قرار است:

 • چهره‌های اسطوره افسانه‌ای و تاریخ در غرب و شرق
 • مغولان و پریستر جان (به انگلیسی: Prester John) یا یوحنای سهمناک پریستر جان نام اسقف و پادشاه مسیحی است که بر ملتی مسیحی که در میان مسلمانان و غیرمسیحیان خاورزمین گم شده‌اند، فرمانروایی می‌کرد. این افسانه از سده‌ی دوازدهم میلادی تا سده‌ی هفدهم در اروپا محبوبیت داشت. داستان‌های این پادشاهی گم‌شده بر پایه پنداره‌های عامیانه سده‌های میانه نوشته شده‌اند. بر پایه این افسانه، یوحنای سهمناک از تبار یکی از سه مغ ایرانی بود که در انجیل به آن‌ها اشاره شده است. در افسانه آمده که یوحنای سهمناک مردی راد و بخشنده بود و منشی ستوده داشت. وی بر قلمرویی آکنده از دارایی‌ها و آفریده‌های شگفت‌آور فرمانروایی می‌کرد و مسیحیان پیرو توماس مقدس نیز در این قلمرو نشیمن داشتند. دروازه‌های اسکندر و فواره جوانی نیز در قلمرو پادشاهی او قرار داشت و سرزمین پادشاهی او با بهشت زمینی هم‌مرز بود. وی هم‌چنین در گنجینه‌ی خود آیینه‌ای داشت که می‌توانست هر ولایت سرزمینش را در آن ببیند.
 • آثار تاریخ‌نگارانه‌ی گریگوریوس ابوالفرج ملاطی معروف به ابن‌عِبری (۶۲۳ ق در ملطیه ـ ۶۸۵ ق در مراغه) درباب دوره‌ی مغول
 • تقویم تاریخ در میان مسلمانان شرق دور
 • شامانیسم و اسلام در آسیای مرکزی
 • تطور یک افسانه‌ی آغاز: چنگیزخان و تیمور
 • حقوق مغولی در برابر فقه اسلامی: افسانه یا واقعیت
 • نکاتی درباب مبادلات میان مغولان و اروپای لاتینی
 • نامه‌ی هلاکو به آخرین حکمران ایوبی در شامات
 • ابوالفتوح بَیبَرس اول، معروف به بُندُقداری (متوفی ۶۷۶) ‎و ایلخانان
 • حمله‌ی قازان خان به شامات: مجادلات درباب اسلام آوردن وی و سربازان مسیحی‌اش
 • واکنش دینی به حمله‌ی قازان خان به شامات: سه فتوای ضدمغولی از ابن‌تیمیه
 • امپراطوری مغول پس از چنگیز خان

فهرستی از سایر کتاب‌های تألیفی خانم دُنیز اِگل از این قرار است:

comments

لطفا نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

message
message
message

نظرات شما

نظری برای این مطلب ثبت نشده است