date پنج شنبه ۱۳۹۹/۰۵/۱۶ views 1098
اشتراک گذاری در Telegram Whatsapp Twitter Linkedin mail Facebook

book

نوع اثر کتاب

موضوع آثار تاریخی هنر و معماری

ناشر Thames & Hudson

نویسندهالیور واتسون

سال نشر 2006

شابک 0500976295

معرفی کنندهسید علی طباطبایی یزدی

سفال هایی از سرزمین های اسلامی

Ceramics from Islamic lands

qutate

«سفال هایی از سرزمین های اسلامی» عنوان کتابی شکیل و زیباست که با حدود نهصد تصویری که از سفالینه های چشم نواز یک دوره هزارساله  گرد هم آورد است، یک مجموعه ارزشمند فراهم کرده است. این کتاب همچنین به یک مطالعه دقیق بر روی ادوار مختلف سفالگری و نگارگری بر روی سفال طی یک هزاره […]


معرفی کامل

«سفال هایی از سرزمین های اسلامی» عنوان کتابی شکیل و زیباست که با حدود نهصد تصویری که از سفالینه های چشم نواز یک دوره هزارساله  گرد هم آورد است، یک مجموعه ارزشمند فراهم کرده است. این کتاب همچنین به یک مطالعه دقیق بر روی ادوار مختلف سفالگری و نگارگری بر روی سفال طی یک هزاره پرداخته است و با تقسیمات موضوعی و جغرافیایی، کوشیده است تا کلیدهایی برای شناخت آثاری تاریخی از این دست به خواننده بدهد. نویسنده کتاب، دکتر الیور واتسون، دانشمندی بسیار پرکار در زمینه شناخت آثار تاریخی است که توانسته با همکاری موزه Victoria and Albert مجموعه ای کم نظیر از سفالینه های اسلامی را برای مطالعات تاریخی مهیا کند که از جمله فرآورده های علمی این مجموعه کتاب ارزشمند «سفالهای آبی و سفید عصر صفوی ۱۵۰۱ ـ ۱۷۳۸» است که توسط یولاند کرو از این موزه مورد مطالعه قرار گرفته است. دکتر واتسون اکنون ریاست موزه هنرهای اسلامی دوحه را در قطر برعهده دارد. وی مقالات متعددی در زمینه های تاریخی منتشر کرده است.

هرچند در زمینه کاشی و سفال، کتابهای بسیاری نگاشته شده است و سفال به عنوان یکی از مهمترین آثار هنری بر جای مانده از تمدن اسلامی از سوی همه دانشمندانی که به مطالعه تاریخ هنر و تمدن اسلامی می پردازند شناخته شده است، اما همچنان بسیاری از سفالها در مجموعه های مختلف مورد مطالعه قرار نگرفته اند. مجموعه ای که در این کتاب معرفی شده است شامل حدود چهارصد پاره سفال است که به دلیل داشتن نمونه های خوب از یک دوره یکهزار ساله که در موزه ملی کویت نگهداری میشوند از مجموعه های کم نظیر سفال اسلامی است. این مجموعه برای اولین بار است که مورد مطالعه قرار گرفته و به صورت کتاب همراه با عکس های فراوان معرفی شده است. این کتاب در ۵۱۲ صفحه توسط انتشارات Thames & Hudson در لندن منتشر شده است.

comments

لطفا نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

message
message
message

نظرات شما

نظری برای این مطلب ثبت نشده است