کتابخانه دیجیتال مخطوطات اسلامی پرینستون

image_pdfimage_print

«کتابخانه دیجیتال مخطوطات اسلامی پرینستون»

کتابخانه دانشگاه پرینستون دارای حدود 9500 نسخه خطی اسلامی است، این نسخ عمدتا دستنویس‌های کاغذی صحافی شده است، که روی هم شامل بیشتر از 20000 متن می شود. این مخطوطات در بخش «مخطوطات دپارتمان کتاب‌ها و مجموعه‌های کم‌یاب» واقع در کتابخانه یادبود «هاروی فایرستون» قرار دارد. حدود دو سوم این اثار را روبرت گرت جمع‌آوری و در سال 1942 به کتابخانه هدیه کرده است. از آن پس، کتابخانه از طریق هدیه یا خریداری، مخطوطات به جمع‌آوری نسخ خطی ادامه داده است. مخطوطات عمدتا به زبان عربی هستند، ولی آثار فارسی، ترکی عثمانی، و دیگر زبان‌های دنیای اسلام را نیز دربر می‌گیرند. قدمت این نسخ از دوره‌های اولیه اسلام تا امپراطوری عثمانی تاریخ‌گذاری شده است. اکثر مخطوطات از عربستان، مصر، سوریه، عراق، ایران و دیگر مراکز تمدن‌های اسلامی بدست آمده است، ولی آثاری از موروهای اسپانیا و مغرب در غرب، تا شبه قاره هند و مجمع الجزایر اندونزی در شرق و حتی آفریقای سیاه نیز در این مجموعه موجود است.

این آثار گستره موضوعی وسیعی، شامل الهیات بر مبنای قرآن و حدیث؛ فقه؛ تاریخ و بیوگرافی (به طور خاص در مورد پیامبر اسلام و دیگر رهبران دینی)؛ کتاب‌های هنر و نگارگری؛ زبان و ادبیات؛ علم؛ سحر و جادو؛ و دیگر جنبه‌های عقلانی و روحانی زندگی در دنیای اسلام و مردمان گوناگونش را پوشش می دهد. آثاری برگزیده از متفکران اسلامی نسبتا مهم نیز در این مجموعه حاضر است. نسخ خطی همچنین، در این مجموعه برجسته است، قرآن های تذهیب شده و آثار ادبی فارسی از جمله پنج نسخه صفوی و قاجار از شاهنامه فردوسی و همچنین مینیاتورهای ایرانی و مغولی نیز در این مجموعه گرد‌آوری شده اند. علاوه بر مجموعه‌های نسخ اسلامی، اسناد و پاپیروس‌های عربی، مجموعه‌های خوشنویسی و آثار مدرن مرتبط به خاور نزدیک نیز در بخش مخطوطات نگهداری می شود. پژوهش‌های مکمل دراین حوزه حدود 300000 جلد مکتوب می‌باشند که در «کتابخانه مطالعات خاور نزدیک» منتشر کننده این مجموعه‌ها، نگهداری می‌شود.

«کتابخانه دیجیتال مخطوطات اسلامی پرینستون» یکی از بخش‌های اصلی پروژه چهار ساله فهرست‌نویسی و دیجیتال‌سازی مخطوطات این کتابخانه ارزشمند است. بیشتر از 2000 رکورد کتابشناختی درمورد نسخ اسلامی که تاکنون فهرست شده‌اند، در فهرست آنلاین کتابخانه دانشگاه پرینستون قابل جستجو می‌باشد.

برای ورود به پایگاه اینترنتی «کتابخانه دیجیتال مخطوطات اسلامی پرینستون» کلیک کنید.